Różnorodne instalacje, skomplikowane i zupełnie nieznane dla laika systemy przemysłowe… W tej branży świetnie orientować się mogą w zasadzie jedynie specjaliści. Dziś poruszymy temat doboru wymienników ciepła. Co z czym i dlaczego? Odpowiedź znaleźć można poniżej.

Współczesne procesy projektowania instalacji z wykorzystaniem wymienników ciepła bez specjalistycznych programów służących do ich doboru – właściwie nie istnieją – tak przyzwyczailiśmy się do wykorzystywania nowoczesnych technologii i rozwiązań. Dziś korzystamy głównie z wiedzy producentów wymienników ciepła, która z kolei bazuje na ich doświadczeniu i zawodowym wykształceniu.

Wymienniki ciepła różnią się budową – i ten aspekt, uznawany za jeden z najważniejszych, jest kluczowym podczas projektowania programów do właściwego doboru urządzeń. Na rynku branżowym wybierać dziś można od wymienników płaszczowo-rurowych po płytowe, jak i urządzenia o rozmaitym typie. I tak w produkcji znaleźć można wymienniki typu JAD, wymienniki płytowe lutowane, płytowe skręcane czy wymienniki basenowe.

Odpowiednio zaprojektowany program właściwego doboru wymienników ciepła powinien wskazać, jakiego rodzaju rozwiązania techniczne są dla danego typu urządzenia wskazane oraz pokazywać, jak kształtują się odpowiednie parametry cieplne czy hydrauliczne. Oprócz wskazanych właśnie czynników niezbędnych przy doborze wymiennika ciepła, dziś istotna jest również jego cena. Ważne więc, by proponowane przez program rozwiązanie było nie tylko najbardziej odpowiednie technicznie, ale również optymalnie ekonomiczne. Tu istotna jest również opcja wyposażenia programu w możliwość segregowania wymienników ciepła – na te, które wyróżnia określona powierzchnia wymiany ciepła, obliczeniowe spadki ciśnienia bądź tez przewymiarowanie, jednoznaczne z określeniem dodatkowej powierzchni wymiany.

Słowem podsumowania warto wskazać, że w dobie nowoczesnych rozwiązań technologicznych dostępnych praktycznie na każdym kroku, zawsze warto wybierać świadomie, działając w zgodzie parametrami w trosce o jak najmniej uciążliwe skutki ekonomiczno – środowiskowe.